Trigun - Szeretet és Béke!

  Trigun – Anime, manga, film.

A Humanoid Tájfun története egy távoli bolygón játszódik a jövőben. A felszín elsivatagosodott, helyenként oázissal és némi vízzel. Az emberek úgy élnek itt, mint annak idején a cowboyok. Városokba, falvakba tömörülve próbálnak túlélni és reménykednek egy jobb jövőben az áramfejlesztők és a régi űrhajók romjai körül, miközben banditák dúlják fel a békés városokat és mindennaposak a lövöldözések. Vizet, élelmet és energiát az Elveszett Technológia nyújt számukra.
Egyetlen személy van csupán, kinek hallatán mindenkiben megfagy a vér és egész városokat evakuálnak említése hallatán mindenhol. A városokat romba döntő, mészáros őrült: Eszeveszett Vash nevét hallva mindenki menekül, vagy fegyvert ragad és harcolni próbál a 60 milliárd dupladolláros vérdíjért.
Azonban van egy bökkenő: senki se tudja megmondani, hogyan néz ki a Humanoid Tájfun. Hiába készült róla plakát, melyen arca látható, mégse foglalkoznak vele. Elvégre is, ki lenne olyan ostoba, hogy nem takarja el arcát, mikor mindenki a fejére pályázik? Pletykák terjednek arról, hogy szőke hajú, vörös kabátos személy, aki rendkívül jól forgatja a pisztolyt, kegyetlen gyilkos, pacifista. Ám az igazságot senki se tudja róla.
Meryl Stryfe és Milly Thompson a Bernardelli Biztosító Társaság munkatársai. Azt a feladatot kapják, hogy keressék meg a célszemélyt, majd ha rátaláltak döntsék el, ő felel-e a károkért, avagy sem. A két nő végül rátalál főhősünkre, bár erősen kételkednek abban, hogy valóban ez az ostoba, nőcsábász, alkoholista, fánk pusztító, világbéke párti, tökkelütött az Emberi Tájfun. Mégis el kell ismerniük, hogy ő Eszeveszett Vash, aki a kritikus helyzetekben megkomolyodik – legalábbis néhány pillanat erejéig biztosan, - és emberéleteket megkímélve oldja meg a legkilátástalanabb helyzeteket is.
Milly és Meryl kitartóan követik Vash útját mindenhova, a férfi figyelmeztetése ellenére is. A két nőnek eszében sincs veszteg maradni, s bár meg tudják magukat védeni, azért néha hálásan pislognak fel arra az idiótára, aki kihúzza őket a bajból. A helyzet azonban kölcsönös, mert Vash is rászorul néha a segítségre. A kis csapathoz aztán hozzá csapódik egy pap, aki árvaházat építtetett, s aki ennek ellenére nem fél vért ontani. Nicholas D. Wolfwood legalább olyan jól forgatja a fegyvert, mint Vash. Rendszeresen összeszólalkoznak, időnként párbajoznak, s látszólag egyikük se hajlandó megváltoztatni világnézetét. Vash makacsul állítja, hogy a pókot és annak hálójába akadt lepkét is meg lehet menteni, míg Wolfwood ezt naivságnak nevezi, hiszen, ha a lepkét megmentjük, a pók éhen hal. Vash mégis kitart amellett: mindig van másik megoldás.
Ahogy halad előre a történet, úgy válik egyre komolyabbá. Felbukkannak az egyre erősebb ellenfelek, megismerjük Vash különös múltját, megtudjuk, miért is élnek az emberek ezen a bolygón és megtudjuk azt is, hogy főhősünknek van egy nem mindennapi testvére, akivel kapcsolata nem éppen zökkenőmentes. Megismerünk szétesett családokat, magukra hagyott gyermekeket és láthatjuk, amint egyetlen ember hatására életük új fordulatot vesz. Láthatunk zsarnokokat és gyilkosokat, bűnözőket, akik büszkeségüket vesztve hullnak porba, hogy belássák: ők is csak emberek, semmivel se különbek másoknál. Megannyi sors, melyek új fordulatot vesznek, véget érnek, újjá születnek.
De vajon igaza van-e Eszeveszett Vash-nak abban, hogy minden élet értékes és senkinek se szabad elvenni az életét, még annak se, aki hatalmas bűnöket követett el és emiatt emberek százai haltak meg ártatlanul? Igazuk van-e ellenfeleinek, mikor azt mondják, hogy a gyengének pusztulnia kell és a vesztesnek meghalnia? Ezen kérdéseket boncolgatja főként a sorozat, egyéb eszmék mellett. Mi lesz a vége Vash történetének?

Szereplők

Eszeveszett Vash
Egy hatalmas, de imádni való idióta, minden mellébeszélés nélkül. Bájos pofi, megnyerő mosoly, némi humorérzék és már előttünk is van egy nőfaló rém. Haragtól villámló zöld szemek, kemény arcvonások, pokolian pontos lövések, s már a Humanoid Tájfunnal van dolgunk. Idióta vigyor, pocsék humor, némi alkohol, jó társaság, zene, fánk és a főszerepben egy ostoba kölyök van. Tömören: ő Eszeveszett Vash.
 
Meryl Stryfe
Alacsony, törékenynek látszó nő, aki nagyon magabiztos, határozott, céltudatos és kitartó. Ő a felettese Millynek, bár inkább jó barátnőknek tűnnek. Mindene a munkája és ettől a legnagyobb veszély se tántorítja vissza, talán még élvezi is, hogy az életével játszik.

Milly Thompson
Magas, kedves, segítőkész nő, aki még az ellenségének is odaadja, amit kér. Mosolya, optimizmusa örök, szíve hatalmas, esze azonban nem vág. Rendszerint lelket önt Meryl-be, mikor elcsügged és tovább biztatja, ne adják fel, ha már eddig eljutottak. Törékeny virágszálnak tűnik, de erős, csupa szív lány, aki minden munkát elvállal. 


Nicholas D. Wolfwood
Láncdohányos pap, aki nem épp adománygyűjtésből tengeti mindennapjait. Zsoldosként járja a világot, nem egyszer a rossz oldalt szolgálva. Komoly és megfontolt férfi, tekintete rendszerint komor és nehéz kiigazodni rajta. Útjaik sűrűn keresztezik egymást, az életben maradásért bármit megtesz, ám Vash rá is hatással van, hiába is tagadja sokáig.

Az anime rajzolása korának megfelelő, senki se várjon 2010-es grafikát. A harcok és a tájak szépen meg lettek rajzolva, hűen a mangához – legalábbis elég sokáig, de hogy meddig, azt nem tudom.
A karaktereket csak szeretni lehet, főleg tökkelütött uraságot. A zene illik a sorozathoz, az adott pillanathoz. Akcióból és humorból garantáltan nincs hiány és lehet bosszankodni, hogy a töltények, melyek a falakat szétrombolják, a széken már nem jutnak át és senki se tanult meg célozni, de rémisztgetni annál jobban tud. Ráadásul minden részben, legalább egyszer felbukkan egy fekete macska.

A Trigun mangáról
A történet ugyanaz, mint az animében, csupán az események pörögnek jobban, kevesebb ellenfelet mutatnak be és azokat is más sorrendben, mint az animében. Avagy fordítva: az anime cseréli fel az ellenfeleket időben a mangához képest. Állítólag a vége eltér az animéétől - erről nem tudok nyilatkozni, hogy igaz vagy sem, de valószínűnek tartom, hogy így van.
A történet maga humoros és egyben komoly. Az angyalszerű lények megrajzolása elég morbid lett. A mangáról további információ lentebb található, ugyanis elég érdekes története van.
Bár itt érthető az, ami az anime utolsó részeiben nehezen érthető a néző számára, úgyhogy súgok.
Az elveszett technológia egy élő gépezetet használ, melynek vízre, oxigénre, UV fényre és egy kis elektromosságra van szüksége a termeléshez. Gyakorlatilag egy óriási villanykörtébe zárt valami, amit isten szolgáihoz hasonló teremtménynek neveznek. Az angyal pusztulása a tőle függő összes élőlény életébe kerül. Tehát: ha egy ilyen elromlik és elpusztul, a körzetébe tartozó összes ember és állat is meghal. Éppen ezért, a még működő gépezeteket nagy becsben tartják és félnek, ha megsérülnek.



Trigun movie: Badlands Rumble

A történet a sorozat egy mellékszála, melyben mind a négy főhősünk felbukkan. Tekintettel arra, hogy a filmet 2010-ben készítették, grafikailag új szinten van. Ettől függetlenül a karaktereket sikerült ugyanúgy megrajzolni és személyiségük is teljesen változatlan.
A haramia, Gasback és bandája kirabol egy bankot, mikor a fiúk főnökük ellen fordulnak. A helyszínen ott van Vash is, aki éli eszméi szerint életét: a helyszínt csak sebesültek hagyják el. Aztán eltelik 20 év és Gasback feje már igen sokat ér. Terve egyszerű: áruló bandájának minden tagjától ellop mindent, amit az elmúlt két évtizedben megszereztek. A városban aztán minden a feje tetejére áll, mert itt vannak a biztosítós lányok, itt van Vash és egy idegen lány, majd beesik Wolfwood is nem hazudtolva meg önmagát. Az események pedig felpörögnek, míg végül eldől a rossz fiúk sorsa és minden megy tovább.

Az alkotókról
A mangát írta és rajzolta Yasuhiro Nightow (avagy Jasuhiro Naito). A mangának van 3 alap kötete Trigun címen, ez 1996 és 1999 között készült. A következő sorozat a Trigun Maximum címet viseli, mely 14 kötetes és 1998-tól 2008-ig készült.
Most pedig tessék megkapaszkodni: a Trigun nevet levédette a kiadó, de a 3. kötet megjelenése után új kiadóhoz került a manga. Az új kiadó így egy névváltoztatással folytatta a sorozatot, ez a Trigun Maximum a maga 14 kötetével.
Magyar nyelven kiadta a Delta Vision Kft a Trigun sorozat első két kötetét, a harmadik várat magára, ahogy a Trigun Maximum is.
Az animét írta Kuroda Yousuke, rendezte Nishimura Satoshi és a Madhouse stúdió készítette 1998-ban. A sorozat 26 részes, ezt szinkronizálták is. 
Továbbá készült hozzá egy 90 perces film is, mely a Badlands Rumble címet viseli. Ez 2010-ben látott napvilágot, Nishimura Satoshi rendezte, Kobayashi Yasuko írta és a Madhouse stúdió készítette.
A játékos kedvűeknek pedig van egy MMORPG játék a sorozathoz, Trigun: The Planet Gunsmoke néven, a Sega jóvoltából PS2-re.


Ajánlom mindenkinek, aki szereti a jó harcokat, a nemes eszméket és a jó humort, mert egyikből se lesz hiánya, s garantáltan nem fog unatkozni!

Megjegyzések

  1. Sziasztok! Nagyon jó ismertetőt írtatok!^^ 1 hibát viszont találtam benne, ugyanis én úgy tudom, hogy a Trigun manga 3 kötetét, magyarországon két kötetben adták ki, ezért is annyira vaskosak, tehát a (sima) Trigunnak nem lesz 3. kötete, és sajnos a Trigun Maximum kiadását sem tervezik... :<

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése